„Polosvět“ – televizní dokument o tom, co stálo v pozadí úspěchu českého podsvětí v divokých devadesátkách

Dovolte mi, pozvat vás trochu netradičně k televizním obrazovkám. 13. ledna ve 20 hodin odvysílá Česká televize na ČT 2 první díl obrazově a graficky propracovaného šestidílného dokumentárního seriálu „Polosvět“, který si klade za cíl ukázat vznik, zázemí a určité typické fenomény českého organizovaného zločinu 90. let v kombinaci s archivními materiály.  Seriál popisuje fenomény doby, ve které u nás moderní organizovaný zločin vznikal a také principy jeho šíření, medializace a negativního vlivu na společnost a politickou scénu.

První díl je věnovaný vekslákovi a miliardáři Františku Mrázkovi, který byl známý svými kontakty na příslušníky policie, podsvětí i mocné politiky, díky kterým po listopadu 89 tahal za nitky a sbíral kompromitující materiály a kterého v roce 2006 jedinou ranou zastřelil neznámý profesionál. Mrázkův kompromitující archiv skončil neznámo kde a z marného vyšetřování jeho vraždy se postupně stala fraška. Otázkou však stále zůstává, kdo si jeho smrt objednal a proč?  

Měla jsem možnost stát jako odborný poradce u zrodu tohoto dokumentárního seriálu a jeho jedinečnost vidím zejména v tom, že nemá investigativní ambice a záměrně nepracuje s domněnkami, ale výhradně s ověřenými fakty a prokazatelně ukončenými kauzami. Stigma 90. let, která byla opravdu divoká, a kdy docházelo k největší eskalaci organizovaného zločinu, si totiž všichni stále neseme v sobě. S odstupem času se ale dnes můžeme ohlédnout a přesně popsat vlivy, kořeny a principy bujícího organizovaného zločinu, který zásadně proměnil hodnotový žebříček české společnosti.

V úvodu každého dílu, který se věnuje vždy jednomu fenoménu se divák zorientuje nejprve v historických souvislostech a postupně mu děj seriálu ukáže, jak se drsný svět českého organizovaného podsvětí utvářel. Jednotlivé příběhy vycházejí z osudů skutečných osob, dobových kriminálních kauz, včetně jejich dopadu na tehdejší společnost. Uvidíte tedy polosvět veksláků, zahraničních mafií, světských, bílých límečků, daňových podvodů s lehkými topnými oleji. Polosvět se nevyhnul ani bezpečnostním složkám, kdy se elitní policisté dostali do služeb zločinu. S důsledky tohoto fenoménu se bohužel potýkáme dodnes.  

Smyslem je varovat před možným opakováním, právě tím, že seriál určité kriminální činy připomene, a tím působí i preventivně.

Tvůrci seriálu „Polosvět“ spolupracovali s realizačním týmem kriminálního seriálu Devadesátky“, jehož první část jste mohli vidět na svých obrazovkách tuto neděli od dvaceti hodin na ČT 1. Oba formáty se tak vzájemně podporují. V některých dílech tak „Polosvět“ na dramatizované kauzy navazuje a ověřenými dokumentárními fakty doplňuje dramatický příběh. Pro diváky tak nabízí jedinečný způsob, jak celou konkrétní kauzu prostudovat do hloubky a pochopit motivace, vlivy doby, prostředí a osob, které ke kriminálním činům vedly a také důsledky, které pro vlastní aktéry i společnost přinesly.

Dokumentárním seriálem „Polosvět“ vás provede nejen zajímavý a charismatický novinář a spisovatel Jaroslav Kmenta, ale v rámci pořadu se setkáte s přímými svědky a pamětníky určitých činů a událostí, ale i s odborníky na danou problematiku.

Nezbývá mi tedy než vám popřát hezký zážitek u televizních obrazovek. 


Facebook Instagram
ADSEC – consulting s.r.o.