Je tu čas dovolených. Jak snížit riziko vloupání do vašeho domu.

Jsem ráda, že jsem tento článek stihla dopsat ještě předtím, než se všechny dámy rozprchnete na dovolené, prázdniny a své domovy necháte po nějaký čas opuštěné. Doufám, že vám tento článek bude inspirací a zvýší ochranu vašeho domova.

Asi se všechny shodneme, že se nejbezpečněji cítíme doma se svými blízkými. Rodiče se méně obávají, když jsou děti doma. Děti se naopak cítí bezpečněji (tedy, jen do určitého věku), když jsou doma rodiče. Žádné místo přeci není bezpečnější než náš domov. Je to místo, které známe a kde nám nemůže nikdo ublížit. Někdo instaluje proti vloupání moderní, důmyslné zámky s vysokým zabezpečením. Jiný nechává instalovat zabezpečovací zařízení prostřednictvím společností a všichni společně chtějí mít svůj domov a rodiny pod neustálou ochranou.

Bohužel, ne každý se snaží chránit svůj domov. A pak přijde rána. Vrátíte se z dovolené domů a zjistíte, že je váš domov vykradený, že ho navštívili nezvaní hosté. Nečekaně došlo k narušení vaší oázy bezpečí a pohody.  Kolega, který dělal dlouhé roky na kriminálce právě na problematice vloupání mi vyprávěl o případu, kdy pachatel strávil v bytě majitelů několik dní. Vařil si zde, koupal se, používal jejich oblečení, toaletu, spal v jejich postelích, díval se na televizi. Majitelka bytu se po tomto zjištění psychicky zhroutila. Nedokázala v tom bytě už dále žít. Sousedi potom vypověděli, že sice slyšeli hluk z vedlejšího bytu, ale že si mysleli, že jsou to majitelé bytu a že jsou prostě doma. Nijak to neřešili. A možná stačilo tak málo, požádat je při odjezdu o pomoc.

Víte o tom, že vloupání je nejčastější hrozba pro naše domovy? 

Podle zpráv o vloupání do bytů a rodinných domů se tento typ trestné činnosti děje většinou během dne, kdy není nikdo doma.  Nejrizikovější jsou potom zejména letní měsíce, kdy lidé opouští své domovy na delší čas.

100% bezpečí neexistuje

Někde jsem slyšela, že dům nemusí být 100% bezpečný, ale vždy bezpečnější než u sousedů. Tento poněkud strašidelný slogan má však své opodstatnění. Uvědomte si, že zloděj hledá vždy cestu nejmenšího odporu a vloupá se tam, kde se vlastně cítí bezpečně. Lupiči nechtějí být objeveni a snaží se vyhnout konfrontaci. Zloději často hledají něco malého, ale cenného. Něco, co mohou snadno prodat, aniž by přitom byli příliš dotazováni. Mezi běžné věci, které zloději berou patří notebooky, hodinky, šperky a peníze.

Prevence před vloupáním

Prevence před vloupání je tedy především o tom, že zloději připravíte co nejmenší možnost dostat se do vašeho domu.

Začněte tím, že se projdete kolem svého domova a prozkoumáte jeho slabiny. Staňte se na chvíli zločincem. Dívejte se jeho očima.Nejlepší způsob, jak ochránit svůj domov z vnějšku, je totiž prozkoumat ho očima zloděje. Pokud můžete například konstatovat, že okno může být lehce otevřeno, zloděj bude určitě schopen dospět ke stejnému závěru. 

Věřte, že existuje mnoho způsobů, jak zvýšit bezpečnost vašeho domova, aniž byste příliš utrácely. Zde je několik tipů, jak ochránit váš domov proti vloupání a zvýšit bezpečnost.

Zajistěte okna a dveře

Ujistěte se, že váš domov má před odjezdem uzamčena všechna okna a dveře. Nechte nějaké závěsy a žaluzie otevřené, aby poskytly iluzi, že je někdo doma. 

Ukliďte zahradu

Před odjezdem ukliďte ze zahrady grily, kola, hračky, nábytek, žebříky. Zloději jsou šťastní, když takové věci najdou.

Domluvte se se sousedy

Mít souseda, kterému můžete věřit, je jako být neustále doma. Pozorní sousedé jsou nejlepší ochranou proti zlodějům. Váš soused může být vašima očima, když nejste doma. Neignorujte je tedy. Buďte k nim přátelští a komunikujte s nimi, protože mohou zavolat policii, pokud si všimnou nějaké podezřelé aktivity, která bude u vašeho domu probíhat. Nechte je vyvážet popelnice, vybírat poštu. Nevybraná poštovní schránka je spolu s popelnicí jasným znamením pro každého, že nejste doma a můžete být delší dobu pryč. Pokud se vydáte na zimní dovolenou, požádejte svého souseda, aby na vaší příjezdové cestě odstranil sníh, nebo vytvořil stopy pneumatik a zanechal stopy vedoucí k vašim dveřím a vytvořil tak iluzi, že je někdo doma. Pokud pojedete na letní dovolenou, domluvte se se sousedy, nebo někomu zaplaťte, aby vám posekal trávu a udržoval zahradu v pořádku.

Váš soused může v případě vloupání posoudit i škody a zavolat zámečníka, nebo sklenáře, aby znovu zajistil váš domov, dokud se nedostanete domů, abyste opravily vzniklé škody.

Před odjezdem na delší dobu nezapomeňte dát svůj náhradní klíč někomu, komu důvěřujete. Před odjezdem nechte u sousedů kontakt na tuto osobu. Je důležité nechat klíč u někoho pro případ nouze.  

Nezapomeňte tuto laskavou službu vždy sousedovi vrátit. Začnete tím vytvářet bezpečné prostředí, tedy začnete budovat takovou bezpečnostní komunitu ve svém okolí. A to se vždy vyplatí.

Umístěte časovače na světla

Vyberte několik pokojů ve vašem domě, kam umístíte časovače světla. Snížíte tím šance, že si každý zloděj v okolí všimne, že jste pryč. Mějte venkovní osvětlení na pohybové senzory, zejména v okolí vchodů.

Říká se, že světlý dům vítá přátelské hosty, ale temný dům vítá nežádoucí návštěvníky.

U garážových vrat odpojte automatické otevírání

Je to snadný, ale často zapomenutý krok, který vám pomůže udržet domov v bezpečí. Pokud budete na týden pryč a nebudete potřebovat automatické otevírání, proč ho neodpojit a přidat tak další vrstvu zabezpečení? Je všeobecně známo, že garážová vrata a zadní dveře jsou nejjednodušší způsob, jak se dostat dovnitř do domu. Kromě snadného přístupu poskytují tyto dveře při úniku zloději i dobré krytí. 

Sociální sítě nechte spát  

Je docela běžné, že se lidé nevyhnou nutkání pochlubit se o své nadcházející dovolené na sociálních sítích. Potencionálním zlodějům tak servírujete svůj prázdný domov doslova na stříbrném podnosu.  Pamatujte si však, že čím více lidí ví, že váš domov bude prázdný, tím více otevíráte možnost k vloupání. Facebook, Instagram a další sociální sítě dobývejte svými statusy a fotografiemi až po svém návratu z dovolené, kdy už budete doma.  

Nezanechávejte na svém záznamníku zprávu, že nejste doma.

Cennosti uložte do domácího trezoru nebo u svých blízkých

Domácí trezor může chránit vaše důležité věci nejen před zloději, ale také před požáry a povodněmi. Pro vlastní bezpečí se naučte měnit kód pravidelně, nejlépe každé tři měsíce. Domácí trezor instalujte v místech mimo ložnici a skříně, protože to jsou první místa, kde zloději hledají.

Pokud je váš domácí trezor malý a není namontován do stěny, zvažte, zda jej alespoň nepřišroubovat k podlaze, protože si ho jinak vezme každý zloděj s sebou. Domácí trezor nenechávejte umístit ve vašem domě na snadno přístupném místě.

Instalace zabezpečovacích systémů

To je samostatná kapitola, které se chci věnovat v některém ze svých příštích příspěvků. Většina rodin už dnes začíná svěřovat svou bezpečnost domácím alarmovým systémům. Proč taky ne? Instalace domácího poplašného systému určitě sníží šanci před útoky zlodějů. 

V některých z dalších příspěvků bych se také ráda věnovala tomu, co dělat po vloupání nebo když doma narazíte na zloděje.

Tak a teď už vám mohu popřát jenom klidnou a slunečnou dovolenou a šťastný návrat domů a hlavně, hlavně žádná nepříjemná překvapení. Všechny přeci chceme chránit sebe, naše rodiny a majetek. 

Nedopusťte, aby zloději vyhráli.


Facebook Instagram
ADSEC – consulting s.r.o.